Pamiątki komunijne. Książki, czyli prezent na komunię na długie lata
18 kwietnia 2021

Komunia święta to wyjątkowe święto zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dla tych drugich oznacza wiele godzin czy dni przygotowań, aby uroczystość była wyjątkowa. Dla dzieci natomiast jest to przeżycie o tyle istotne, że pierwszy raz w życiu w pełni będą uczestniczyć w eucharystii oraz, co ważniejsze, podczas przyjęcia, zostaną im wręczone różne prezenty. I chyba te drugie są ważniejsze. Prezenty na komunię (https://www.taniaksiazka.pl/t/prezent-na-komunie), które z roku na rok są coraz droższe, w sensie, goście prześcigają się w tym, aby wręczyć niespodziankę o sporej wartości, przewyższają wartość przeżywania tego. A właśnie warto uświadamiać dziecko, aby umiejętnie kierowało swoimi celami w życiu. Nie wszystko złoto co się świeci, warto o tym, w dniu komunii świętej, wspomnieć dziecku.

Komunia święta, czyli jak goście prześcigają się w wręczaniu prezentów

Komunie święte są okazją do tego, aby wykazali się goście. Oczywiście z góry nie narzuca się jaka wartość prezentów powinna być wydatkowana, ale normą jest, że z roku na rok, te niespodzianki są coraz droższe. Popyt goni podaż, więc nic dziwnego, że taki schemat trwa od lat. Jednak w tej uroczystości ważne nie powinny być drogie prezenty (proszę to wytłumaczyć dziecku), lecz pewne idee, które powinny być zaszczepiane w dziecku. Dziecko przede wszystkim powinno rozumieć, że nawet najdrobniejszy gest jest istotny. Często właśnie te drobne gesty są zapamiętywane na dłużej.

Komunia powinna kojarzyć się również z przekazaniem wartości. Są takie rzeczy, które bezpośrednio wpisują się w istotę nauki, dziecko bowiem również do eucharystii, musiało się w pewien sposób przygotować. To książka, która jako prezent, daje dużo większą wartość niż najdroższy prezent. Nie wartość, wyrażona w jednostce miary jest najważniejsze. Książka zaspokaja ciekawość, rozwija wyobraźnie, uczy i bawi. Z książkami często kojarzą się niezwykłe chwile, które zostają zapamiętane na długo.

Jakie książki na komunię polecają księgarnie?

W dniu komunii świętej, księgarnie internetowe czy stacjonarne polecają specjalne wydania, egzemplarze, tytuły książek, które doskonale wpiszą się w schemat komunii świętej. Są to wszelkiego rodzaju:

  • książki popularnonaukowe,
  • książki tematyczne,
  • albumy ze świata, zwierząt,
  • atlasy historyczne
  • specjalne wydania pisma świętego.

Mnóstwo pozycji, jakie można podarować dziecku, pozwolą na rozwój jego zainteresowań. Książka to również odskocznia od wszechobecnego Internetu, który mimo tego, że jest niczym nieograniczony, nie daje takiej satysfakcji z odkrywania jak książka.